Сказ- захворювання смертельно небезпечне.

  • 188

 

Хоча ми нещодавно писали про таке захворювання як сказ, але ця небезпечна хвороба не дає про себе забути. Так як нещодавно в листопаді цього року у місті Снятині у приватному обісті захворів кіт, хазяї лікували його у приватній ветеринарній клініці але тварина всерівно загинула і в неї лабораторно був підтверджений сказ. Трьом контактним з котом людям призначено антирабічні профілактичні щеплення.

В  листопаді поточного року зареєстровано випадок сказу  у корови в одному із сіл Рашківського старостинського округу на території  Городенківської  громади. Внаслідок захворювання на сказ корова загинула, а троє контактних людей отримують щеплення проти сказу.У 2021 році зареєстровано 4 випадки сказу серед собак на території Городенківської територіальної громади в таких населених пунктах:  м. Городенка- 2 випадки, та по одному випадку в с. Чортовець та  с. Острівець.

Також у 2021 році був виявлений сказ у собаки в с. Русів Снятинської територіальної громади.

Це свідчить про активну циркуляцію вірусу сказу в природі і можливу передачу цього захворювання від диких тварин до свійських, а також до людини.

Тому є необхідність ще раз нагадати про цю смертельно небезпечну вірусну інфекційну хворобу. Сказ(англійська назва рабієс)  або гідрофобія належить  до інфекційних захворювань збудником яких є вірус. Вірус сказу може вражати як тварин так і людей. Він  вражає  нервову тканину тварин і людей. Передається збудник сказу при укусі або ослюненні від хворої до здорової тварини або людини. Тому інкубаційний період може коливатися від 7 днів до 1 року, що залежить від місця укусу(ослюнення). Наприклад якщо укус був у п’ятку, то інкубаційний період може бути до року, а якщо укус був в голову, то інкубаційний період скорочується до 7-11 днів. Вірус мігрує по нервовим шляхам в центральну нервову систему де викликає запалення мозку(енцефаліт), який закінчується смертю пацієнта.

У тварин захворювання на сказ може проявляється насамперед зміною поведінки, спочатку тварина втрачає апетит, погано реагує на команди господаря, може роздирати рану в місці укусу, їсти неїстівні предмети. Потім тварина стає агресивною, втрачає страх, тікає з дому і нападає безпричинно на тварин і людей наносячи їм покуси. Період збудження може тривати 4-5 днів, а на 7-8 день хвороби тварина гине. 

У людини захворювання на сказ починається з періоду передвісників, який проявляється онімінням в місці укусу, підвищеною збудливістю, підйомом температури тіла до 39-40 градусів за Цельсієм. Після цього  починається період збудження, який проявляється нападами задухи через спазми жувальних і дихальних м’язів. Людина не може пити воду, стає агресивною. Закінчується хвороба періодом паралічів з посиленим слиновиділенням. Сказ закінчується смертю хворого. У випадку сказу хворобу неможливо вилікувати, а її можна попередити шляхом введення в організм людини антирабічної вакцини. Тому, щоб уникнути захворюванню на сказ необхідно виконувати слідуючі умови:

  • Уникайте спілкування з дикими або бродячими свійськими хижими тваринами;
  • Якщо вас покусала(ослюнила) тварина то рану необхідно ретельно промити водою з милом і негайно звернутися до лікаря;

   -     Тільки лікар вирішить чи необхідно вам проводити щеплення проти  

         сказу та для профілактики правцю;

  • Якщо тварина яка нанесла укус відома то її не треба вбивати,  а по можливості ізолювати  та необхідно інформувати ветеринарних працівників для встановлення за тваринною 11 денного спостереження.
  • При призначенні Вам антирабічних щеплень необхідно отримати повний їх курс і дотримуватись режиму прописаного лікарем;
  • Домашніх собак і котів необхідно щепити проти сказу профілактично, особливо це стосується мисливських собак;
  • Якщо ви мисливець, то знімати шкіру забитих хижих тварин  і розробляти тушку необхідно з використанням засобів індивідуального захисту (гумові рукавиці, лицева маска, захисні окуляри). Ножі та інші інструменти після роботи треба ретельно промивати та дезінфікувати.

 Лікар епідеміолог

 Снятинського відділу 

 Коломийського районного відділу 

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                            С. Макаренко