Снятинське Управління ГУ ДПСС в Івано-Франківській області повідомляє : про «Вимоги до джерел питного водопостачання»

Найбільшим ризиком , що виникає під час споживання питної води та пов`язаний із станом здоров`я населення є: мікробіологічне забруднення , вміст нітратів та низький вміст йоду, фтору і магнію, які є показниками повноцінності питної води, і визначають адекватність її мінерального складу біологічними потребам організму та невідповідність санітарно- технічного стану джерел водопостачання, санітарним нормам  і правилам.

Забруднення води відбувається внаслідок природніх причин.  Основаним джерелом хвороботворних мікроорганізмів, які поширюються через воду є фекально-побутові стічні води.

Забруднення питної води може бути фактором поширення бактеріальних та вірусних інфекцій – холери,дизентерії , вірусного гепатиту

Місце влаштування колодязів та джерел водопостачання слід розташовувати на захищеній території , яке знаходиться вище за течією грунтових вод, та не менше ніж 50 метрів( для індивідуальних колодязів не менше ніж 20 метрів) від вбиралень, вигрібних ям , складів отрутохімікатів, місць утримання худоби.

Забороняється влаштовувати колодязі у місцях, що затоплюються , зазнають розмивів , зсувів та на заболочених територіях

Основні вимоги до влаштування шахтних колодязів:

• Ізолювати колодязь від проникнення дощових і талих вод.
  • Влаштування стіно колодязя бетонними та кільцями.
  • Стінки повинні бути щільними без шпарин.
  • Підводну частину стінок колодязя потрібно заглиблювати у водоносний горизонт, не більше ніж на 1 метр, для збільшення шару води.
  • Для опущення в колодязь людини з метою його очистки, в стінках необхідно вставити металеві скоби.
  • Наземна частина колодязя призначена для захисту шахти від забруднення влаштовується не менше , як на 0,8 м вище поверхні землі. З метою захисту від засмічення, колодязь повинен щільно закриватися кришкою.
  • Для підйому води із колодязя слід мати відро для загального користування, а також облаштувати підставку для відра.
  • Для захисту колодязя від забруднення поверхневими водами навколо колодязя необхідно робити « замок» із замішаної та утрамбованої глини( глибина 2 м, ширина 1 м), або бетонувати майданчик радіусом 2 м.

Вимоги для утримання криниць:

• Територія поблизу криниці повинна утримуватися в чистоті.
  • Не дозволяється підйом води відрами, які приносять населенням.
  • Не рідне одного разу на рік , повинна проводитися очистка криниці.
  • Після кожного ремонту та очистки, повинна проводитися дезінфекція.
  • Криниці з непридатною до пиття водою, а також ті які не використовуються , повинні бути ліквідовані.
  • Керівники на балансі якого знаходиться криниця, повинні закріпити відповідальну особу за утриманням в належному санітарно-технічному стані.

Дотримуючись таких вимог можна забезпечити споживачів якісною питною водою.