Снятинське управліня Держпродспоживслужби інформує: СКАЗ ТА НЕБЕЗПЕКА, ЯКУ ВІН НЕСЕ.

  • 163

 

Небезпека сказу перш за все полягає в тому, що ним хворіють як тварини так і людина.

Сьогодні ситуація, щодо сказу на Снятинщині залишається кращою по відношенні до минулих років. Протягом 2021 року і станом на 01.08. 2022 року не зареєстровано жодного випадоку захворювання собак ,котів, лисиць та інших тварин на сказ.

Запорукою цього, є проведення спеціалістами ветеринарної медицини відповідних протиепізоотичних заходів в населених пунктах Снятинської та Заболотівської територіальних громад .

Снятинською РДЛВМ щорічно проводяться планові моніторингові дослідження лисиць на сказ, для того , щоб попередити захворювання у дикій природі.

Позитивних результатів не виявили. Спеціалісти ветеринарної медицини постійно ведуть роз’яснювальну роботу серед населення , інформують про небезпеку яку несе захворювання сказ і як цьому запобігти.

Що ж необхідно знати про сказ і як застерегти себе від цієї небезпечної хвороби?

Сказ – особливо небезпечне, гостре, заразне, надзвичайно важке і невиліковне

захворювання , яке неминуче закінчується смертю.

Хворіють на нього люди і всі теплокровні тварини як свійські, так і дикі. Особливо небезпечні лисиці та дикі м’ясоїдні.

Джерелом збудника сказу є хворі тварини, які виділяють вірус із слиною. Тварина стає заразною вже за 3-14 днів до появи клінічних ознак хвороби, тобто, на перший погляд, цілком здорова тварина може переносити хворобу.

Зараження сказом відбувається в основному через укуси, або внаслідок потрапляння слини хворої тварини на свіже поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок.

Як діяти тим, кого покусала тварина?

Перш за все необхідно якомога швидше промити рану проточною водою з господарським милом, обробити краї рани 5% розчином йоду, накласти стерильну пов’язку і звернутись в травматологічне відділення лікарні за медичною допомогою. Далі лікар-травматолог назначає курс антирабічних щеплень у стаціонарному відділенні медичного закладу.

Тварину, яка нанесла покус потрібно ізолювати, і в ніякому разі не убивати,та повідомити ветеринарного спеціаліста , який встановлює нагляд за твариною протягом 10 днів.

Інкубаційний період при сказі тварини триває приблизно 1-3 місяці, але може варіювати від 1- го тижня до року і довше.

Перша стадія триває 1-3 дні (до 5 днів) і характеризується: печінням, свербінням, почервонінням та набряком у місці укусу. Спостерігається неспокій, страх, пригнічення, відмова від їжі, тварина уникає людей.

Друга стадія триває 2-3 дні і характеризується – збудженням. Виникають болючі спазми глотки та гортані внаслідок чого розвивається гідрофобія ( водобоязнь), боязнь яскравого світла ( фотофобія).

Третя стадія – паралічів ( м’язів, кінцівок, язика, глотки) триває 2-4 дні. Характеризується виснаженням, паралічами і закінчується смертю внаслідок паралічу дихання і порушення серцевої діяльності.

Для профілактики сказу необхідно:

- регулярно вакцинувати свійських тварин (собак,котів-щорічно;)

- уникати контактів з потенційно небезпечними тваринами;

- не торкатися диких чи безпритульних тварин;

- дотримуватись правил утримання та вигулу домашніх собак та котів.

ДОВІДОМА! Спеціалісти Снятинської районної державної лікарні ветеринарної медицини щорічно звертаються до власників тварин,керівників господарств, незалежно від форм власності, дотримуватись діючих правил тримання собак, котів і хижих тварин у населених пунктах, сприяти проведенню спеціалістами ветмедицини профілактичних щеплень собак та котів проти сказу. Однак, як показує аналіз власники тварин не всі з розумінням ставляться до цієї проблеми і всіляко ухилються від профілактики такого небезпечного захворювання, як сказ.

ПАМЯТАЙТЕ! Що захворювання легше попередити, ніж лікувати. Кожна хвороба ,виявлена на ранніх стадіях в більшості вилікована. Саме профілактична спрямованість зможе забезпечити успіхи в боротьбі з недугами. Тому економічно вигідніше попередити захворювання, ніж лікувати хвороби та їх наслідки.

Снятинське районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Івано-Франківській області