Снятинське управління ГУ ДПСС в Івано-Франківській області ВИМОГИ ДО ЯКІСНОЇ ТА БЕЗПЕЧНОЇ ПИТНОЇ ВОДИ ІЗ ЦЕНТРАЛІЗОВАНОГО ВОДОГОНУ

  • 155

 

Вода, призначена для пиття і приготування їжі повинна відповідати таким основним гігієнічним вимогам:

1) Бути прозорою, безбарвною, без стороннього запаху і присмаку; прохолодною, що забезпечує освіжаючу дію;

2) мати певний, порівняно постійний хімічний склад; не містити надлишку солей, здатних чинити негативний вплив на здоров'я споживачів; бути вільною від отруйних речовин і радіоактивних забруднень;

3) не містити патогенних бактерій, яєць і личинок гельмінтів.

Якість води визначається за органолептичними, хімічними та бактеріологічними показниками.

Всі ці показники відповідно до гігієнічних вимог визначає ГОСТ 2874-82 "Вода питна". До органолептичними показниками води відносяться прозорість, колір, запах, смак, температура.

Питна вода повинна бути прозорою. Прозорість води залежить від більшого чи меншого вмісту в ній зважених механічних частинок і хімічних домішок.

Колір. Будь-яка забарвлення води несприятлива, так як в цьому випадку вода неприємна для пиття і може служити показником того чи іншого забруднення. Абсолютно безбарвної вода може бути тільки з глибоких підземних джерел. Кольоровість води визначають за спеціальною шкалою.

Температура. Температура води має велике фізіологічне значення. Найбільш сприятлива температура питної води для організму людини знаходиться в межах 7-12?С (добре втамовує спрагу і ін.). При температурі питної води 15?С і вище вона не робить освіжаючого дії. Вода з температурою 5 ° С і нижче може викликати простудні захворювання, особливо при вживанні її в розпаленому стані, заважає шлунковому травленню.

До хімічних показників води відносяться: реакція середовища води, кількість сухого залишку, вміст органічних речовин, вміст азотистих сполук, вміст хлоридів, сульфатів, фосфатидів, вміст солей кальцію і магнію (обумовлюють її жорсткість); вміст йоду, фтору, міді, свинцю, цинку, ртуті та ін. елементів.

Реакція середовища води. Природна вода має зазвичай слаболужну реакцію, а pH питної води знаходиться в межах від 6,5 до 8,5. Відхилення pH в ту або іншу сторону пов'язано з її забрудненням.

Сухий залишок - це кількість розчинених солей в міліграмах, що містяться в 1 л води. У нормальній питній воді повинен міститися до 500-600 мг / л розчинених солей. За ГОСТ 2874-82 "Вода питна" допускається вміст розчинених солей у воді до 1000 мг / л.

Органічні речовини. Вміст органічних речовин у воді служить важливим критерієм оцінки її якості, т. К. Ці речовини створюють сприятливе середовище для розмноження патогенних бактерій. Про зміст органічних речовин судять за вмістом кисню в воді або по його кількості, яке витрачається на окислення органічних речовин води.

Азотисті сполуки - є важливим показником забруднення води органічними речовинами тваринного походження.

Хлориди - також є показником забруднення води органічними речовинами тваринного походження, яких багато в екскрементах людини і тварин, а також в господарсько-побутових водах.

Сульфати - є ознакою забруднення води солями сірчаної кислоти. Сульфати псують смак води, викликають у деяких людей розлад діяльності кишечника (послаблюючу дію).

Йод - вміст йоду у воді є показниками вмісту йоду в грунті, рослинних і тваринних продуктах. Йодна недостатність зазвичай збігається з районами ендемічного зобу і викликає підвищене функціонування щитовидної залози (спостерігається переважно у жителів гірських місцевостей, віддалених від моря).

Фтор, що міститься у воді, забезпечує значну частину добової потреби в ньому (0,2-0,5 мг). Однак, як підвищений вміст фтору (понад 1,5 мг / л), так і знижений його зміст (менше 0,5 мг / л) справляє негативний вплив на організм людини. У першому випадку розвивається захворювання флюороз (утворення плям на зубній емалі), у другому - карієс зубів (руйнування твердих тканин зуба). У ГОСТ 2874-82 "Вода питна" передбачено вміст фтору в питній воді в межах 0,7-1,5 мг / л.

Бактеріологічні показники питної води оцінюються по мікробному числу, т. Е. Загальним вмістом мікроорганізмів у 1 мл води. Відповідно до ГОСТ 2874-82 "Вода питна" мікробне число не повинно перевищувати 100 при відсутності патогенних бактерій.

Показником вмісту у воді бактерій групи кишкових паличок є колі-титр та колі-індекс.

Коли-титр - найменшу кількість води, в якому можна знайти хоча б 1 кишкова паличка.

Колі-індекс - кількість кишкових паличок в одному літрі води. За міжнародними стандартами і ГОСТ 2874-82 "Вода питна" коли-титр питної води центрального водопостачання повинен бути не менше 300 мл, колі-індекс - не більше 3. Для шахтних колодязів мікробне число не більше 300-400, коли-титр - НЕ менше 100.

Методи обробки води

До основних методів очищення води відносяться - освітлення, знебарвлення і знезаражування води. В окремих випадках вода піддається спеціальним методам обробки - пом'якшення, дезодорації, обезфторіванію або фторування, обезжелезиванию.

Першим етапом очищення води на водопровідних станціях є звільнення від грубої каламуті. Це досягається шляхом відстоювання води в спеціальних горизонтальних басейнах в умовах вкрай повільного проходження через них води. Для прискорення осадження, а також усунення забарвлення води від присутності органічних рослинних домішок в відстійники додають каогулянти - сульфат алюмінію [Al2 (SO4) 3] або хлорне залізо (FeCl3).

Для прискорення процесів каогуляціі застосовують синтетичний препарат полиакриламид (ПАА), що підсилює злипання зважених часток. Після каогуляціі воду піддають фільтрації через піщані або інші фільтри. Після відстоювання і фільтрації вода стає прозорою, безбарвною, усуваються запахи, затримуються яйця гельмінтів і на 90-98% звільняється від бактерій.

Слідом за очищенням проводиться знезараження води. Найпростішим, дешевим і найбільш поширеним способом знезараження води є хлорування.

Кількість HOCl і OCl? залежить від реакції середовища. При рН нижче 6 міститься лише HOCl, при рН 9 майже весь вільний хлор знаходиться в вигляді OCl?. Хлор, що входить в HOCl і OCl? називають активним. Активний хлор має бактерицидну дію, зокрема сприяє порушенню обміну речовин бактеріальної клітини. Оптимальною доза хлору вважається в тому випадку, якщо після хлорування у водопровідній воді міститься 0,3-0,5 мг / л активного хлору, за умови контакту води з хлором не менше 30 хв. Великі кількості хлору надають воді запах і присмак хлору.

Для знезараження води застосовують також натрієві і калієві солі хлорнуватистої кислоти і хлорне вапно. Активним початком тут також є HOCl і OCl?.

Більш досконалим і безпечним способом знезараженням води є озонування, т. Е. Введення в воду озону, що значно бактерицидну дію як сильний окислювач. Однак, озонування вимагає складної апаратури, ретельного догляду за нею і дуже хорошою попередньої очистки води фільтрацією. У воді, що містить значну кількість органічних і неорганічних речовин бактерицидний ефект озону знижується. Органолептичні показники після озонування вище, ніж після хлорування. Тривалість озонування не менше 12 хв.

Спеціальні методи обробки:

- Фторування і обезфторіваніе - застосовують при певних умовах: якщо в питній воді недостатній вміст фтору (менше 0,6-0,5 мг / л), то виробляють фторування шляхом додавання фториду натрію NaF і інших фторідних з'єднань, які не роблять несприятливого впливу на якість води; при вмісті фтору у воді 2 мг / л і більше виробляють обезфторіваніе за допомогою сульфату алюмінію або застосування аніонообмінних смол, які витягують з води фтор;

- Опріснення - видалення надлишку мінеральних солей: для цього застосовується перегонка з подальшим додаванням вапняних солей; фільтрація через іонообмінні атоми і ін .; простий спосіб опріснення - заморожування води (прісна, завмерла вода збирається зверху, а внизу залишається солона вода);

- Пом'якшення - зменшення жорсткості води: проводиться фільтрація води через шар іонітів, при якому іони Ca ++ і Mg ++ обмінюються на іони Na ??+; деякий пом'якшення досягається шляхом кип'ятіння води.

- Обезжелезивание - видалення надлишку заліза: переклад розчинних солей Fe в нерозчинні і випадання їх в осад.

Підводячи підсумок, слід зазначити, що єдиним способом оцінити якість та безпечність питної води – це проводити лабораторні дослідження атестованою лабораторією на договірній основі (Коломийська міжрайонна лаболотаторія ДПСС в Івано-Франківській області) . Адже мікробне забруднення чи значна кількість певних хімічних домішок не змінюють суттєво органолептичних властивостей води (смак, запах, колір), а відповідно і не викликають підозри щодо її безпечності, але можуть негативно впливати на здоров’я людини.