Український інститут національної пам’яті до Дня Соборності України – 2023 та 105-ї річниці проголошення незалежності Української Народної Республіки.

  • 488

Щороку 22 січня у день проголошення Акту Злуки Української  Народної Республіки (далі – УНР) та Західноукраїнської Народної Республіки (далі – ЗУНР) Україна відзначає День Соборності. Офіційно це свято встановлено Указом Президента України  «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року № 42.

Акт Злуки став історичним обєднанням українських земель в одній державі. Він увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України – Наддніпрянщини та Наддністрянщини – щонайменше з середини XIX століття. Це – основоположна віха для українського державотворення.

24 серпня 1991 року позачергова сесія Верховної Ради УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України. Його підтримали українці на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року. Втім, історики цілком справедливо відзначають, що 24 серпня 1991-го насправді відбулося відновлення державної незалежності України. Вперше у XX столітті її проголосила Українська Центральна Рада 22 січня 1918 року IV Універсалом. А за рік ( 22 січня 1919 року) на Софіївському майдані в Києві сталася не менш вагома подія – об’єднаня в одну державу Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки. Через невдачу Української революції 1917 – 1921 років державність зберегти не вдалося. Як наслідок, у XX столітті українці змушені були кількаразово відновлювати її в боротьбі.