Управління фітосанітарної безпеки інформує: Як придбати якісне насіння

  • 64

 

Розпочинається сезон масової реалізації насіння овочевих та баштанних культур на ринках та спеціалізованих магазинах . Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва нагадує кілька простих правил при купівлі насіння, які дадуть змогу убезпечити споживачів від ризику придбання неякісного насіння і рекомендує дотримуватися наступних правил.

Перше правило – купувати насіння лише в спеціалізованих магазинах, в яких здійснюється моніторинг та державний нагляд і можна виставити претензії і відстояти свої права у випадку придбання неякісного насіння. Не купляйте насіння на ринках з «рук», в продуктових магазинах, на «розпродажах» насіння, тощо.

Друге правило – попросити продавця пред’явити документи на насіння. Згідно Закону України «Про насіння і садивний матеріал» основним документом, що підтверджують якість насіння, є «Сертифікат, що засвідчує посівні якості насіння» та «Сертифікат, що засвідчує сортові якості насіння». На їх основі реалізаторам виписують «Довідку про сортові та посівні якості насіння». В ній вказані відомості про культуру, сорт, схожість, чистоту, вологість, дата перевірки та строк чинності підтверджувальних документів. Довідка повинна знаходитися за місцем здійснення торгівлі та надаватись покупцеві за його вимогою.

Третє правило – уважно роздивитись упаковку. На ній має бути зазначено: країна походження; підприємство (в т.ч. адреса), де насіння фасовано; назва культури та сорту (або гібриду); кількість насінин в упаковці або їх маса; номер партії насіння (обов’язково), рік врожаю; поради щодо вирощування.

Зазначені показники можуть наноситись на упаковку безпосередньо або методом механічного чи ручного штампування. Фарби, якими наносять штампування, не повинні осипатися, бруднити руки. На упаковці з протруєним насінням обов’язково повинно бути нанесено попереджувальний напис «Протруєно». Якщо насіння покрито оболонками, то на упаковці має бути напис «інкрустоване», «дражоване» чи «гранульоване». Інформація на пакеті на партію насіння повинна співпадати з інформацією в «Довідці про сортові та посівні якості насіння».

Нагадуємо, що відповідно до чинного законодавства вся інформація на пакуванні насіння повинна наноситись українською мовою.

Також слід пам’ятати, що термін дії документів на насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів щодо посівних якостей становить 12 місяців, а на упаковане в герметичну тару – 24 місяці. Після купівлі збережіть квитанцію та упаковку з неушкодженим маркуванням. Якщо насіння виявиться несхожим або не відповідатиме заявленим властивостям, ви зможете звернутися щодо захисту прав споживача в Снятинський відділ Коломийського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Івано Франківській області за адресою: м. Снятин вул.Винниченка, 16.