Снятинський відділ Коломийського управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області інформує:

  • 50

 

Снятинський відділ Коломийського управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області інформує про споживання питної води в період можливого весняного підтоплення

Вода один із найважливіших елементів біосфери: життя є лише там, де є вода. Це своєрідний коктейль природних мікроелементів, завдяки яким функціонує організм людини, i які впливають на загальний стан її здоров'я.

Щороку в Україні залишається напружена епідемічна ситуації щодо захворюваності на гострі кишкові інфекції (ГКР) та вірусний гепатит А (ВГА), в 2022 році зареєстровано понад 45 тис. хворих на гострі кишкові інфекції та 281 випадків на вірусний гепатит А. Однією захворюваності може служити неналежна якість питної води, незадовільний стан систем питного водопостачання, систем водовідведення, забруднення поверхневих та підземних грунтових вод.

Згідно з нормативами, питна вода повинна відповідати наступним гігієнічним вимогам:

1. Володіти хорошими органолептичними властивостями, бути прозорою, не мати стороннього присмаку та запаху.

2. Не бути шкідливою за хімічним складом.

3. Не містити хвороботворні бактерії та інші збудники захворювань (велике епідемічне значення води у розповсюдженні таких інфекційних захворювань, як холера, дизентерія. туляремія, лептоспіроз, поліомієліт тощо).

4. Не мати негативних властивостей, що обмежують її використання у побуті.

Оскільки на сьогодні практично не існує ефективних методів видалення нітратів з води в умовах децентралізованого водопостачання.

Снятинський відділ рекомендує: батькам, які мають немовлят та дітей до 3-х років для приготування їжі та питних цілей використовувати чисту від нітратів питну воду, зокрема фасовану, бутильовану столову воду.

Найбільш якісна та безпечна - атрезіанська вода. Але основними джерелами водопостачання сільського населення є шахтні криниці, тому особливо актуальним постає питання можливого забруднення грунтових вод, розташованих на глибині від 5 до 50 м. в весняний період, при таненні снігу, підтопленні джерел водопостачання під час паводку.

Для запобігання забруднення води питної рекомендуємо:

власникам шахтних колодязів дотримуватись вимог санітарного законодавства. передбачених Державними санітарними нормами і правилами «Гігієнічні вимоги до воли i питної, призначеної для споживання людиною» ДСанПіН 2.2.4-171-10, при їх облаштуванні та утриманні, а саме: колодязь не рекомендується облаштовувати в понижених, заболочених місцях та на ділянках, що затоплюються паводковими водами. Індивідуальний колодязь слід розмішувати на відстані не менше 20 м., а колодязь громадського користування на відстані не менше 50 м від джерел можливого забруднення (вбиралень, вигрібних ям, мережі каналізації, тваринницьких майданчиків). Стінки колодязів повинні бути щільними, без щілин, такими, що добре ізолюють колодязь від проникнення поверхневих стоків (дощові і талі води) зазвичай використовують для цього монолітний залізобетон, бетонні або залізобетонні кільця, а за їх відсутності кераміку, цеглу, камінь або дерево. Підводну частину стінок колодязя потрібно заглиблювати у водоносний горизонт не більше ніж на один метр. Дно колодязя слід вкривати фільтруючим шаром гравію (щебеню) товщиною 20-30 см. Наземна частина колодязя (оголовок) повинна бути не менше 0,8 м вище поверхні землі. Для підйому води з колодязя застосовують насоси, в інших випадках обладнують коловорот з міцно прикріпленим «журавлем» i відром загального користування. Навколо колодязя повинен бути замок» із добре утрамбованої глини глибиною 2 м і шириною з ухилом від колодязя (висота ухилу 0,1 м). Колодязь повинен бути огороджений, мати кришку, навіс, коловорот з відром загального користування, лавку для відер. Не дозволяється набирати воду з громадського колодязя відрами, які населення приносить з дому. Не рідше 1 разу на рік необхідно проводити чистку колодязя від замулювання та намивання породи з одночасним поточним ремонтом кріплення та обладнання. Після кожного ремонту або чищення колодязя необхідно проводити його дезінфекцію.

Дбаймо про якість питної води, про своє здоров'я!