Чистота рук може врятувати життя людини

  • 125

 

На руках постійно або тимчасово (транзитом) знаходиться велика кількість небезпечних і не дуже мікроорганізмів. Навіть через незначні подряпини чи ранки вони здатні проникати в підшкірну клітковину та спричиняти запалення.

Брудними руками переносяться вірусні, бактеріальні, грибкові і паразитарні патогени — достатньо просто доторкнутися ними до слизових оболонок і ви можете захворіти. Також не слід забувати про токсичні речовини, які можуть знаходитися в бруді і отруїти вас при потраплянні всередину організму. Як відзначають експерти ВООЗ, миття рук рятує тисячі дитячих життів щодня. «Брудні руки» є однією з головних причин високої дитячої смертності в Азії та Африці.

Одним із найважливіших аспектів профілактики хвороб є дотримання гігієни рук.

Миття рук із милом може запобігти кожному третьому випадку кишкової інфекції та кожному п’ятому випадку респіраторного захворювання.

Чистота рук повинна бути дотримана в повсякденному житті і в медичних установах.  Формування звички потребує часу. Тому, якщо ваш малюк уже вміє мити руки сам — нагадуйте йому це робити, а якщо він сам ще не справляється — допомагайте йому.

Обов’язково мийте руки:

  • перед приготуванням і прийомом їжі;
  • після відвідування туалету;
  • після приходу з вулиці;
  • коли руки візуально забруднені;
  • перед надяганням і після зняття засобів індивідуального захисту, таких як медична маска, респіратор або медичні рукавички;
  • після контакту з домашніми улюбленцями або проведення догляду за ними.

Процес миття рук має тривати не менше 40 секунд.

Намилюйте руки так, щоби мило вкривало всі поверхні шкіри кистей. Приділяйте особливу увагу таким ділянкам: зовнішня поверхня долонь, проміжки між пальцями, кінчики пальців і великі пальці.

Для висушування рук після миття рекомендовано користуватися одноразовими паперовими рушниками, за їхньої відсутності — індивідуальним тканинним рушником. Використання одного тканинного рушника великою кількістю людей повністю нівелює миття рук, бо вони можуть стати навіть бруднішими щодо забруднення мікроорганізмами.

Не забувайте також використовувати антисептичні засоби для обробки рук. При відсутності негайного доступу до мила і води користуйтеся засобом для протирання на спиртовій основі – такі основні рекомендації ВООЗ. Варто пам’ятати, антисептик може знищити більшість патогенних мікроорганізмів, але не всі. Наприклад, збудник Clostridium difficile, що спричиняє важке ураження кишківника, є стійким до дії спиртовмісних дезінфекційних засобів. Також антисептик не видалить із поверхні рук цисти паразитів та не знешкодить токсичні речовини, якими руки можуть бути забруднені.

Обробка рук антисептиком:

  • 30 секунд — мінімальний час для оброблення рук;
  • 70% — вміст спирту в антисептику;
  • 3 мл антисептику для однієї процедури гігієнічного оброблення рук.

Застереження: вологі серветки, у тому числі просякнуті антисептиками, не замінюють миття рук, а лише зменшують кількість видимого бруду.

Покладіть до своєї сумки антисептик. Бережіть себе!

 

Підготувала лікар-епідеміолог

Снятинського відділу

Коломийського районного відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                                    Олександра Томашовська

Інші статті

Всі статті