Управління фітосанітарної безпеки інформує: Захист картоплі від фітофторозу
Фітофтороз – найбільш поширена і небезпечна хвороба картоплі. Раніше розроблені заходи захисту картоплі від фітофторозу передбачали проведення обробок при появі перших ознак ураження. Однак, дослідження засвідчують, що найвищий захисний ефект забезпечують саме профілактичні обробки, проведенні до появи симптомів ураженн.
Перші ознаки хвороби проявляються на листках і стеблах верхнього ярусу . Листя рослини, ураженого фітофторою, покриваються коричневими плямами, а з нижньої сторони - утворюється білий пушок. З листя хвороба поширюється на стебла, бульби, на яких також утворюються чорні плями. Фітофтороз вражає бульби картоплі, стебла, листя, дуже швидко переходить з одного куща на інший, а за кілька днів може пошириться по всій ділянці.Через 8-10 днів стебла відмирають, а картопля перестає рости і загниває.Кущі картоплі, хворих фітофторозом, бажано додатково підгортати, щоб фітофтороз не встиг перейти з бадилля на бульби рослини
Проявляється хвороба переважно на початку цвітіння картоплі. Слід зазначити, що у фітофтори немає чітко вираженого "календаря", хвороба може вражати рослини кілька разів на рік в різний час. Сприяє її появи підвищений рівень вологості, часті і затяжні дощі, коливання температури (завдяки яким з'являється рясна роса і ранкові тумани. Для боротьби з фітофторою найчастіше використовують фунгіцидні препарати, які вбивають збудників грибкових захворювань. При обробці рослин слід пам'ятати, що фітофтороз досить швидко пристосовується до застосовуваних фунгіцидних препаратів, тому їх періодично рекомендується міняти. Захищають картоплю від хвороб профілактично під час бутонізації - цвітіння, Для недопущення масового ураження посадок картоплі фітофторозом та іншими захворюваннями рекомендується провести захист посадок картоплі, одним із препаратів системної дії: Акробат МЦ,в.г. 2кг/га, Арева Голд, ВГ 1,8-2,0кг/га, Інфініто, КС 1,2-1,6 л/га, Мелоді Дуо, ЗП 2,0-2,5 кг/га, Татту, КС 3л/га, Ридоміл Голд МЦ в.г. 2,5 кг/га, Тайлер, ЗП 2-2,5л/га, Танос 50 ВГ, Квадріс 250,к.с. 0,6л/га, Квадріс Топ, КС 0,75-1,0 л/га, Ревус Топ,к.с. 0,6л/га, Кольт 690, ЗП, 2кг/га, Консенто 450 КС 1,7-2,0л/га, Банджо Форте, КС 0,8-1,0л/га, та інші дозволені«Переліком,,,,»препарати, а також контактної дії: Дітан М-45,з.п. 1,2-1,6 кг/га, Купроксат КС 3-5 л/га, Антракол 70 ВГ 1,5 кг/га, Блу бордо, ВГ 3,75-5,0кг/га, Пенкоцеб, ЗП 1,6кг/га, Фольпан, ВГ 2 кг/га, Ширлан,к.с.0,3-0,4 л/га, Банджо, КС 0,3-0,4л/га, і інші дозволені «Переліком …» препарати. Повторні обробки необхідно провести через 10-12 днів, чергуючи системні з контактними препаратами. Перераховані препарати розводять з водою відповідно до інструкції. Не можна необґрунтовано збільшувати дозування, тому що це може завдати шкоди рослинам. Обробку цими препаратами припиняють не пізніше ніж за 3 тижні до збору врожаю.
Якщо перші ознаки фітофтори виявлені на зеленій частині куща, а до збору плодів залишаються лічені дні, можна використовувати біологічні фунгіцидні препарати. Вони не менш дієві, ніж хімічні , але не накопичуються в плодах. Найбільш відомий препарат - Фітоспорін-М. Він надійно захищає і не несе шкоди навколишньому середовищу,а також - Казумін 2Л, РК, 1,5 л/га, Псевдобактерін-2 (Респекта), в.р., 1 л/га, Трихофіт, п., р., 4-6 л/га, ФітоДоктор (Спорофіт), п., 2,0-3,0 кг/га, Фітолавін, РК, 2 л/га, Фітоплазмін, РК, 3-4 л/га, Планриз, в.с., 2 л/га, та інші дозволені «Переліком…» препарати.. Слід зазначити, що Планриз проявляє антифітофторозну активність, виявляючи стримуючий вплив при ураженні листя і спороутворенні, інгібує проростання конідій гриба на 75-95%, при обробках ураження листя знижується на 73%, спороутворення на 49% При використанні біологічного препарату Планриз – обробки потрібно провести не менше 3-х разів з інтервалом 10-14 днів ( 1-й раз при висоті рослини 15-20 см). Обробляти культуру слід рано вранці або ввечері, в безвітряні, похмурі (але не дощові) дні. Розчином рекомендується обробляти не тільки кущі,а також ґрунт та інвентар. Це дозволяє погубити грибки, які в подальшому знову інфікують культуру. Частота обробок залежить від використовуваного препарату, а також від погодних умов, ризику зараження. Захисні обробки сільськогосподарських культур при підвищених температурах, вище 25ºС, потрібно проводити у ранішні і вечірні години, при суворому дотриманні регламентів застосування пестицидів та вимог дотримання техніки безпеки при роботі з пестицидами та агрохімікатами.