Стафілококова інфекція.
Стафілококи - рід бактерій родини Staphylococcaceae, який включає як умовно-патогенні види, так і класичні патогенні мікроорганізми. Умовно-патогенні мікроорганізми в звичайних обставинах загрози не становлять. Імунна система людини легко з ними справляється і лікування вони не вимагають. Але за наявності сприятливих умов умовно-патогенні представники роду викликають стафілококову інфекцію. Патогенні види стафілококів можуть стати причиною інфекції навіть у здорової людини.
Виділяють три основні типи патогенних мікроорганізмів:
- стафілокок сапрофітний (S.saprophyticus). Найчастіше спостерігається у жінок, ніж у чоловіків. Мешкає в сечовивідній та статевій системі. Може викликати уретрит і цистит;
- стафілокок епідермальний (S.epidermidis). Розташовується на шкірі, при нормі може бути присутній в незначних кількостях. При порушенні шкірного покриву і зниження імунітету проникає в кровотік, викликаючи патологічні процеси, такі як: ендокардит, сепсис, кон'юнктивіт, інфекцію ран і сечовивідних шляхів;
- стафілокок золотистий (S.aureus). Є найбільш патогенним з цих трьох видів. Може викликати різні захворювання, що протікають в локалізованих і генералізованих формах з ураженням різних органів і шкіри.
Найбільший ризик зараження - від пацієнтів з відкритими вогнищами інфекції (рани, фурункули, карбункули), стафілококовими інфекціями верхніх дихальних шляхів (бронхіт, ангіна, фарингіт), травної системи (гастроентероколіт, ентероколіт). Потрапляючи у відкриті рани, стафілокок може стати причиною гнійних запалень, сепсису та інших ускладнень.
Золотистий стафілокок надзвичайно стійкий у навколишньому середовищі, витримує прямі сонячні промені до 12 годин, температуру 150 градусів протягом десяти хвилин, не боїться перекису водню, етилового спирту і хлориду натрію.
Передача бактерії відбувається різними шляхами:
- повітряно-крапельний (при розмові, чханні, кашлі);
- контактно-побутовий (руки, білизна, предмети догляду, перев'язувальні матеріали);
- харчовий (продукти харчування, молоко);
- ендогенний (при імунодефіциті);
- парентеральний (при медичних маніпуляціях).
Дослідження на стафілокок виконується мікробіологічним методом посіву на поживні середовища різного біоматеріалу: виділення носа, мазок із зіву, харкотиння, середня порція сечі, виділення вуха, урогенітальний мазок, матеріал з рани, з кон'юнктиви, грудне молоко.
Щорічно в мікробіологічній лабораторії Снятинського відділу з профілактичною метою проходять обстеження на носійство золотистого стафілокока від 150 до 250 осіб. Так протягом 5 місяців 2023 р обстежено 136 осіб, з них 8 % позитивних, що свідчить про циркуляцію збудника в навколишньому середовищі.
Що необхідно знати перед обстеженням
- не чистити зуби, не полоскати рот, не приймати їжу, каву і чай, перед взяттям біоматеріалу;
- не приймати лікарські препарати (антибіотики та противірусні), як мінімум за два тижні;
- не курити протягом трьох годин перед забором матеріалу.
При невиконанні вказаних застережень можливі хибнопозитивні, а також помилково негативні результати аналізів.
Обстеження на стафілокок, на платній основі, проводиться у мікробіологічній лабораторії Снятинського відділу Коломийського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ України». Послуги затверджені прейскурантом цін ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» від 01.03.2023 року.
Прийом біоматеріалу на дослідження в мікробіологічну лабораторії проводиться щоденно, крім суботи та неділі з 08.30 год. до 12.00 год.
Способи оплати - банківською картою в установі через термінал, або за реквізитами в банку.
Способи отримання результатів - електронний варіант на електронну пошту або Viber, паперовий варіант при отриманні власноруч.
Наша адреса: м.Снятин, вул. Кобринських, 20, мікробіологічна лабораторія.
E-mail ses_snyatin@ukr.net
Більш детальну інформацію можна отримати по номеру телефона
068 665 22 10, завідувачки мікробіологічної лабораторії Наталії Доброї