День українського політв'язня

  • 136

День українського політв'язня – відзначається в Україні щороку 12 січня на пропозицію В'ячеслава Чорновола, який закликав протистояти репресіям і жорстокості радянського режиму. Дата була обрана на честь річниці початку масової хвилі арештів шістдесятників 12 січня 1972 року. Ці події увійшли в історію як "генеральний погром", саме тоді Чорновіл, а також ще близько 10 відомих дисидентів були заарештовані в Києві та Львові.

Зокрема, у Києві були заарештовані Іван Світличний, Євген Сверстюк, Василь Стус, Леонід Плющ, Іван Дзюба; у Львові — В’ячеслав Чорновіл, Михайло Осадчий, Іван Гель, Стефанія Шабатура, Ірина Стасів-Калинець та інші. Наступна хвиля арештів прокотилася Україною весною того ж року.

Нині російська влада наслідує радянські методи боротьби з інакодумцями. Після початку російської агресії проти України в 2014 році (тимчасової окупації Криму та збройної агресії на сході) на цих територіях розгорнувся справжній терор проти українців і кримських татар.

Після початку повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року росіяни продовжують переслідувати українців на захоплених територіях, вчиняти воєнні злочини, порушувати права і свободи людини.

Спочатку День українського політв’язня відзначався самими політичними арештантами у місцях відбування ув’язнення. Але зараз цей пам’ятний день відомий широкому загалу як акція протистояння репресіям і жорстокості панівного режиму.

 

Фото без опису