Снятинський відділ Коломийського районного управління ГУ ДПСС в Івано-Франківській області інформує:

  • 110

 

Вимоги до облаштування громадських криниць

Питні колодязі мають бути розташовані на незабрудненій та захищеній місцевості, яка знаходиться вище за течією ґрунтових вод на відстані не менше ніж 50м. від вбиралень, вигрібних ям, мережі каналізації,місць утримання худоби тощо. Однією з основних причин високих показників нітратного забруднення питної води громадських шахтових колодязів слід вважати те, що сільські ради не мають коштів на їх належне утримання і очистку. Більшість колодязів роками не очищалися від природного мулу, що і дає високі показники присутності у воді нітратів.

Стінки колодязів повинні бути щільні, без шпарин, ізольовані від проникнення поверхневого стоку (дощових і талих вод). Облицювання стінок колодязів: бетонні або залізобетонні кільця. При їх відсутності дозволяється використання кераміки, цегли, каменю, дерева.

Підводну частину стінок колодязя потрібно заглиблювати (не більше, ніж на 1 метр) у водоносний горизонт. Надні влаштовують піщано-гравійний фільтр (із декількох шарів ретельно відмитого піску та гравію з укладанням у нижній частині фільтру дрібних фракцій (0,1мм). у верхній - великих (2-10мм.) .

Товщина кожного шару 0,1-0,15 м., загальна товщина 0,4-0,6 м., або фільтр з пінобетону товщиною не менше 100 мм., а в стінках водоприймальної частини колодязя - фільтри із пористого бетону.

Для опускання в колодязь з метою очищення і ремонту в його стінках необхідно встановити металеві скоби, розміщені у шаховому порядку на відстані 0,3м. одна від одної.

Верх колодязя повинен бути не менше, як на 0,8м. вище поверхні землі та закритий кришкою.

Колодязі, закриті зверху, необхідно обладнати вентиляційною трубою, виведеною вище поверхні землі не менш ніж на 2м., її отвір слід захистити ковпаком із сіткою.

Біля колодязя влаштовується лавка для відер. Навколо колодязя повинні бути огорожа (радіусом не менше 2м.) з хвірткою, від якої до колодязя – стежка із твердим покриттям.

Для захисту колодязя від забруднення поверхневими стоками слід влаштовувати перехоплюючі канави, які відводять стоки від колодязя, навколо колодязя необхідно робити „замок" із гарно замішаної та шарово утрамбованої глини (глибиною 2м. і шириною 1м.),бетонування (асфальтування) майданчика радіусом не менше 2м. на основі з щебню товщиною 15-20 см. Навколо колодязів, розміщених у водопроникаючих грунтах (піски, піщано-гравійних, піщано-галькових) з невеликим (2м.) покриттям супіску, суглинків - необхідно цементувати майданчик радіусом не менше 2 метрів.

 

Фото без опису