ДЕНЬ ЗАХИСТУ ВІД РАДОНУ. ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ РАДОН.
7 листопада за ініціативою Європейської асоціації радону відзначається День захисту від радону.
Напередодні працівниками санітарно-гігієнічної лабораторії проведено ряд моніторингових вимірювань вмісту радону-222 та замірів потужності еквівалентної дози зовнішнього гамма-випромінювання ПЕД у приміщеннях та укриттях загальноосвітніх і дитячих навчальних закладів м. Снятин, м. Городенки, с. Стецева, с. Потічок, с. Підвисоке, с. Чернятин. Перевищень дозволених нормативних рівнів не фіксувалось, згідно «Норм радіаційної безпеки України» НРБУ-97.
Радон — що це?
Цей хімічний елемент має позначення Rn-222, № 86 періодичної системи хімічних елементів Д. І. Менделєєва. Радіоактивний газ без кольору і запаху, отруйний, важчий за повітря. Період напіврозпаду радону 3–8 днів, є типовим альфа-випромінювачем. Радон – дуже важкий газ, тому він швидко накопичується у підвальних та напівпідвальних приміщеннях, на перших поверхах багатоповерхових будівель. Якщо людина близько 80% часу знаходиться в такому приміщенні, при вдиханні радону окремі тканини легенів одержують достатньо високі дози опромінення. Продукти розпаду радону є джерелом радіоактивного впливу на тканини внутрішніх органів людини та кістковий мозок. Відносно високі концентрації радону обумовлюють 10-20% від загальної кількості захворювань раком легенів, підвищують імовірність розвитку лейкозу, особливо у дітей З’ясовано, що газ радон негативно впливає на імунні, статеві та кровотворні клітини.Також радон небезпечний тим, що при ураженні ним, може народитися дитина з вадами здоров'я.
Джерелами радону є: ґрунт під будівлею і будівельні матеріали – 70-80%, повітря – 15-20%, вода – 5-10%, продукти згорання (вугілля, природний газ) – до 10%
В Україні більше 20% житлового фонду не відповідає вимогам щодо вмісту радону у повітрі приміщень, норма якого складає 50 Бк/м3 для новозбудованих будинків і 100 Бк/м3 — для старих. Більше 75% від усіх джерел опромінення в українців формується саме за рахунок впливу радону. Всесвітня організація охорони здоров'я прийняла резолюцію, якою закликала всі країни світу створити власні національні програми для боротьби з цією небезпекою.
Для того, щоб зменшити ризик потрапляння радону в будівлі та знизити шкідливий вплив радону на людину, потрібно забезпечити дотримання наступних умов:
- герметизація підлоги та щілин у стінах,
- герметизація вводів інженерних мереж,
- встановлення вентиляції в підвальних та цокольних приміщеннях,
- встановлення вентиляції в основних приміщеннях,
- контроль якості будівельних матеріалів,
- погреби та підвали повинні мати бетоновану підлогу
Провітрювання вашої оселі – головний і ефективний захід, який не потребує коштів, але при цьому заборонить радону робити свою чорну справу. Дослідження показують, що взимку концентрація радону у приміщеннях підвищується приблизно на 50%. Тому не забувайте регулярно, 2-3 рази на день, впускати до вашої оселі свіже повітря. А також, власники новозбудованих та діючих будинків, котрих зацікавила ця стаття і хотіли б перевірити повітря своїх осель на вміст радону-222 та гамма-фону можуть звертатися в нашу установу для проведення даних вимірювань. Успіх боротьби з «тихим вбивцею» радоном – у ваших руках. Будьте здорові!
Завідувач санітарно-гігієнічної лабораторії Слободян Н.В.