Кір

  • 120

 

Кір – це гостра інфекційна хвороба, що викликається вірусом з родини параміксовірусів. Кір є одним з найзаразніших захворювань в світі, що може призводити до серйозних ускладнень. У випадку контакту з вірусом кору захворіє 9 з 10 людей, що не мають імунітету проти хвороби.

Небезпека кору полягає у тому, що передається це захворювання дуже швидко: для інфікування не потрібен навіть безпосередній контакт із людиною-носієм. Достатньо просто побувати у кімнаті, з якої нещодавно вийшла хвора людина, адже вірус циркулює в приміщенні ще протягом 2 годин після того, як його залишив хворий.

Єдине джерело кору – хвора людина, яка виділяє вірус протягом останніх двох діб інкубаційного періоду і під час висипань.

Як можна заразитись кором?

Передається хвороба повітряно-крапельним шляхом: захворіла особа виділяє вірус у повітря з крапельками слини при розмові, обіймах, поцілунках, чханні, кашлі. Вірус лишається активним і живе в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом 2 год. Інфікована людина може передавати вірус ще за чотири дні до і за чотири дні після появи у неї висипу. Ризик заразитись у осіб, що не мають імунітету проти кору, складає близько 90 відсотків.

Хто піддається ризику?

Сприйнятливість до інфекції надзвичайно висока: захворіти можна в будь-якому віці, якщо зустріч з вірусом сталася уперше та не має імунітету.

Невакциновані діти раннього віку зазнають самому високому ризику захворювання на кір та розвитку ускладнень, включаючи смертельний результат.

Які симптоми хвороби?

Першою ознакою кору зазвичай є значне підвищення температури приблизно через 10–12 днів після інфікування, яке триває 4–7 днів. На цій початковій стадії можуть виникати нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. За кілька днів з’являється висип — спочатку, як правило, на обличчі та верхній частині шиї. Приблизно через три дні висип розповсюджується по всьому тілу, включно із руками та ногами. Він тримається 5–6 днів і потім зникає. У середньому, висип з’являється через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу.

Після перенесеного захворювання розвивається стійкий імунітет.

Які його ускладнення?

-середній отит;

-бронхіт, ларингіт або несправжній круп;

-пневмонії;

-тяжка форма енцефаліту;

-ускладнення вагітності.

Як можна захиститись?

Захворювання відноситься до високонтагіозних, тобто надзвичайно заразних. Якщо ви не вакциновані від кору або ж не перехворіли на нього, то вірогідність зараження складає біля 90%. Єдиною ефективною профілактикою кору є вакцинація. В Україні є комплексна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна і забезпечує тривалий захист. Для найкращого захисту дитина має отримати дві дози КПК-вакцини.

За перших симптомів негайно звертайтеся до лікаря!

Фото без опису