Кашлюк

  • 12

 

Кашлюк − це заразне захворювання дихальних шляхів, викликане бактерією. Найчастіше передається повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні. Багато дітей, які заразилися кашлюком, страждають від нападів кашлю протягом 4-8 тижнів. Він особливо небезпечний для дітей раннього віку.

Інкубаційний період триває приблизно тиждень.

Наступного тижня можуть з'явитися такі симптоми: нежить, підвищення температури, сухий кашель, який наростає, набуваючи нападоподібного характеру. Він виникає переважно вночі та може закінчуватися блюванням. Цей період називається катаральним і часто нагадує гостру вірусну інфекцію. За ним починається спазматичний період. Для нього характерні серії коротких кашльових поштовхів, які йдуть безперервно. Під час нападу кашлю обличчя червоніє (може навіть синіти), можлива зупинка дихання. Так може тривати 3 тижні, після чого настає період, коли напади кашлю стають все рідшими, проте, зберігаються ще 2-3 місяці.

Симптоми кашлюку

Захворювання зазвичай протікає в три стадії:

1. Катаральна стадія (1-2 тижні). Симптоми нагадують ознаки звичайної застуди:

- легкий кашель;

- нежить;

- субфебрильна температура;

- чхання.

2. Період спазматичного кашлю (1-6 тижнів, але може тривати до 10 тижнів):

- сильні, неконтрольовані напади кашлю без можливості набрати повітря (реприза);

- «свистячий» звук при вдиху після нападу кашлю, особливо у дітей (рідше у немовлят і дорослих);

- під час нападу кашлю обличчя червоніє (може навіть синіти), можлива зупинка дихання;

- блювання після нападів кашлю;

- втома після нападів кашлю.

3. Стадія одужання (від тижнів до місяців):

- поступове одужання;

- кашель слабшає, але може тривати місяцями;

- пароксизми можуть повторюватися при наступних респіраторних інфекціях.

У немовлят кашлюк може проявлятися лише апное (тимчасовим припиненням дихальних рухів), тому для новонароджених дітей особливо важливо перебувати у щепленому середовищі, а з двомісячного віку почати отримувати щеплення.

Профілактика кашлюку

Вакцинація − це єдиний метод профілактики від цієї хвороби. Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення).

Для вакцинації проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. АКДП містить цілі убиті клітини збудника кашлюку, а АКаДП містить безклітинний або ацелюлярний кашлюковий компонент. Обидва типи вакцин формують у щеплених дітей стійкий імунітет проти кашлюку, дифтерії та правця.

Щеплене середовище гарантує безпеку дітям, які через клінічні протипокази не можуть бути вакциновані.

Чому важливо щепитися від кашлюку?

Це специфічний та високоефективний колективний захист від інфекційних хвороб. Імунізація виконує два завдання: «захист людини» та «захист суспільства». Якщо рівень охоплення населення вакцинацією становить 95–98%, хвороба не буде поширюватися. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет, який запобігає епідемії. Також колективний імунітет захищає тих громадян, які мають протипоказання для вакцинації.

Захист новороджених дітей від інфекцій в перші роки свого життя. Протягом трьох-шести місяців після народження немовля має материнські антитіла, які захищають його від інфекційних захворювань. Коли материнський захист зникає, діткам вводять вакцинні препарати (антигени) для вироблення власної захисної реакції.

Посилення дії імунної системи організму. Коли вакцина потрапляє в організм, імунна система уважно вивчає її, запам’ятовує і починає виробляти спеціальні речовини для її знищення. Ці речовини діють вибірково, у людини виробляється специфічний імунітет. Вакцина «навчає» імунну систему, готуючи її до боротьби з «повноцінною» інфекцією.

Довготривалий захист організму від збудника кашлюкової інфекції. Деякі вакцини стимулюють розвиток імунітету з першого разу, інші доводиться вводити повторно. Це так звана ревакцинація – захід, спрямований на підтримку імунітету, виробленого попередніми щепленнями. Таким чином, потрапляючи в організм, вакцина від кашлюку викликає таку ж перебудову імунної системи, яка відбувається в результаті справжнього зараження хворобою.

Користь суспільству. Загалом вакцинація приносить чисту користь суспільству. Вакцини часто відомі своєю високою рентабельністю інвестицій в охорону здоров’я, особливо з огляду на довгострокові наслідки. Дослідження показали, що співвідношення користі від вакцинації до витрат на них, може суттєво відрізнятися — від 27:1 для дифтерії/кашлюку.

Будьте здорові та бережіть себе!

Фото без опису

 

Інші статті

Всі статті