Зміни до Календаря профілактичних щеплень з 2026 року.

  • 24

 

Зміна календаря щеплень – це звичайний, нормальний процес для будь-якої країни. Усі країни періодично оновлюють свої календарі щеплень. Це відбувається через зміну підходів до вакцинації або з огляду на епідемічні ризики чи зміни в міжнародних регуляціях у вакцинації як дітей, так і дорослих.

Головна зміна стосується введення до Національного Календаря профілактичних щеплень (https://bit.ly/3oHejLk) однократної безоплатної вакцинації проти ВПЛ (вірусу папіломи людини) для дівчат віком 12-13 років.

Також передбачена зміна схеми вакцинації проти вірусного гепатиту В: запропоновано проводити щеплення у 2–4–6–18 місяців. Така схема дозволить використовувати сучасні комбіновані вакцини проти кількох інфекційних захворювань одночасно (АКДП+Hib+ВГВ), що в результаті зменшить кількість ін’єкцій для дитини та кількість візитів до медзакладу. Зараз вакцинацію вірусного гепатиту В проводять окремо за схемою: у 1-й день, а потім у 2 та 6 місяців.

У схемі щеплення від кору, епідемічного паротиту та краснухи (КПК) також передбачені зміни за віком. Запропоновано проводити щеплення в 1 та 4 роки — замість 1 та 6 років, як зараз. Це забезпечить захист дітей в більш ранньому віці, запобігатиме важкому перебігу захворювання та розвитку ускладнень.

Щодо щеплення БЦЖ — проти туберкульозу — запропоновано проводити його через 24 години після народження (наразі це щеплення проводять на 3–5 добу життя). Також дітям до 9 місяців БЦЖ проводиться без попереднього проведення туберкулінової шкірної проби/тесту вивільнення гамма-інтерферону в разі відсутнього відомого контакту з людиною, яка хворіє на туберкульозу.

«Зміни, які запропоновані для українського Календаря з 2026 року, дозволять гармонізувати підходи до імунізації з європейськими стандартами та впроваджувати сучасні стратегії. Наприклад, у більшості європейських країн вакцинація проти ВПЛ є частиною обов’язкової програми, вона ефективна і необхідна для України. Серед змін пропонується використання комбінованих вакцин — це дозволить скоротити кількість ін’єкцій для дитини та візитів до кабінету лікаря для її батьків. Також передбачена і зміна вакцинації за віком: проведення другого щеплення проти кору не в 6, а у 4 роки та інші зміни які дозволять, з огляду на аналітичні дані, захистити дітей від інфекційних захворювань якомога раніше», — зазначив заступник міністра - головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Нагадаємо, що Проєкт змін до наказу МОЗ «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні» (https://tinyurl.com/4yktnw3h) був винесений на громадське обговорення на початку 2025 року. У розробці змін враховувалися міжнародні рекомендації та пропозиції Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (№ 19-11/2024-1 (https://tinyurl.com/3k8rkehe)) та були представлені для ознайомлення у порівняльній таблиці (https://tinyurl.com/mvxezynx).

Зміни та пропозиції пройшли громадське обговорення та погодження з центральними органами виконавчої влади. Наразі завершена процедура державної реєстрації в міністерстві юстиції України та очікується офіційна публікація.

Фото без опису

 

Інші статті

Всі статті