Управління фітосанітарної безпеки інформує:
46
06 Травня, 2025 о 13:02
Термінове сигналізаційне повідомлення
Про самшитову вогнівку
Самшит – декоративна, вічнозелена, невибаглива, холодостійка рослина, яку використовують для озеленення та в декоративному садівництві ю. Останнім часом в Україні самшит страждає від нашестя самшитової вогнівки.
Самшитова вогнівка – вид метеликів. Їх гусениці живляться листками самшиту. Розвиток самшитової вогнівки проходить дуже швидко – за літо з’являються два-три покоління шкідника. Самки відкладають яйця зеленувато-жовтого кольору купкою на нижню сторону листків самшиту. Далі з’являються гусениці – зеленувато-жовті, можуть бути жовтувато-коричневими. На перших порах молоді гусениці скелетують листки самшиту – виїдають м’якоть нижньої частини, залишаючи зверху плівку. Це перша ознака пошкодження. Пізніше гусениці обгризають листки повністю, залишаючи центральну жилку та, інколи, зовнішні краї листка. Зимують гусениці в павутинному коконі між склеєними докупи листками.
Самшит має у листочках алкалоїди , які є отруйними для багатьох комах. Самшитова вогнівка навпаки з’їдає ці листочки, нагромаджує в собі алкалоїди, тому її гусениці не люблять птахи.
Для недопущення інтенсивних пошкоджень радимо обстежити насадження самшиту та при виявленні шкідника провести захисні обприскування.
Боротьба із шкідником потребує оперативності та систематичності, ( самшит може висохнути за лічені дні).
Щоб захистити самшит потрібно обрізати засохлі та пошкоджені гілки з гусеницями та знищити їх, кущі самшиту добре полити та підживити фосфорно-калійними добривами. Із хімічних препаратів дозволяється використовувати ті пестициди, які дозволені для роздрібного продажу населенню «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Обробки проводяться раз на 3-4 тижні у зв’язку з тим, що дія препаратів триває 20-30 днів, а цикл розвитку комахи близько 40 днів.
Обробляти кущі слід ретельно, також і з внутрішнього боку, оскільки гусениці сховані у гущі листків, павутині .
Забороняється застосовувати пестициди для захисту зелених насаджень на територіях лікувально-профілактичних і дитячих установ, спортивних майданчиків, підприємств харчової промисловості, а також усередині густонаселених житлових кварталів.
При проведенні обробітків у населених пунктах необхідно дотримуватись вимог «Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» (ДСанПіН 8.81.2.001-98).
та правил особистої гігієни.