Дисбактеріоз.

  • 17

 

Дисбактеріоз кишківника — стан, при якому нормальна рівновага мікроорганізмів у кишечнику порушується, відбувається зміна складу та функцій мікробіоти (сукупності мікроорганізмів), яка зазвичай населяє його.

     Вивчення складу нормальної мікрофлори кишечника привертає особливу увагу тому що, бактерії кишок відіграють велику роль у процесах життєдіяльності організму. Під нормальною мікрофлорою слід розуміти відкритий біоценоз мікроорганізмів, що зустрічаються у здорових людей. Проте, на жаль, чітких і суворих критеріїв поняття «нормальної» (normal) і «ненормальної» (abnormal) мікрофлори відсутні.

     Порушення та зміни нормального мікробіоценозу кишечника можуть відбуватися під впливом різноманітних впливів. Якісний та кількісний вміст мікробів шлунково-кишкового тракту може змінюватись відповідно до типу харчування, віку, впливу шкідливих факторів зовнішнього середовища, наявності хронічних захворювань тощо.

      Порушення мікрофлори кишківника може розвиватися після приймання антибактеріальних засобів, перенесеної вірусної або кишкової інфекції.

     Людина з дисбактеріозом відчуває постійну втому, болі в животі, слабкість, з’являються болі в суглобах, температура тіла підвищується, виникає розлад шлунку.

     Розподіл мікробів у шлунково-кишковому тракті нерівномірний. У шлунку мікробів міститься мало або вони відсутні зовсім через бактерицидні властивості соляної кислоти і шлункового соку. Можуть бути присутніми у мізерній кількості стафілококи, стрептококи,  ентерококи, молочнокислі бактерії, гриби.

     У різних відділах тонкого кишечника вміст мікробів неоднаковий. У високих відділах тонкого кишечника мікробів може бути зовсім або їх вміст ще менше, ніж у шлунку, у нижніх відділах мікрофлора починає зближуватися з флорою товстих кишок.

     Найбільш багата на мікрофлору товста кишка: 30% від сухої маси фекалій складають мікроорганізми.

У мікрофлорі товстих кишок чисельно переважають:

    • анаеробні бактерії (біфідобактерії, бактероїди, різні спорові форми);
    • аеробні бактерії, представлені кишковими паличками, лактобацилами та ін;
    • залишкова мікрофлора (стафілококи, клостридії, протей, дріжджоподібні гриби та ін.) міститься у значно менших кількостях.

Виділяються також віруси, включаючи бактеріофаги.

     Для підтвердження діагнозу дисбактеріозу кишечника дуже важливе значення мають лабораторні методи дослідження: бактеріологічні, серологічні, копрологічні, біохімічні та ін. та ін.

     Для визначення якісного та кількісного вмісту мікрофлори кишечника проводиться бактеріологічне дослідження.

Бактеріологічні дослідження проводяться у двох напрямках:

  1. визначення характеру нормальної мікрофлори;
  2. виявлення патогенних збудників ( Salmonella, Shigella, E.coli патогенних, тощо)

     Матеріалом дослідження є випорожнення. Для забору матеріалу хворому дають стерильну, заздалегідь зважену пляшечку, куди збираються фекалії (у межах грама) і після повторного зважування визначають справжню кількість проби.

      Проба повинна бути доставлена ​​до лабораторії не пізніше двох годин з моменту забору (у виняткових випадках допускається пізніша доставка за умови охолодження проби за температури 2–4° С).

     Обстеження на дисбактеріоз, на платній основі, проводиться  у мікробіологічній  лабораторії Снятинського відділу Коломийського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ України».  Послуги затверджені прейскурантом цін ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я  України» від 27.02.2023 року, наказ №25, зі змінами від 03.02.2025 року.

      Способи оплати - банківською картою в установі через термінал, або за реквізитами в банку.

      Способи отримання результатів - електронний варіант на електронну пошту або Viber, паперовий варіант при отриманні власноруч.

Наша адреса: м.Снятин, вул. Кобринських, 20, мікробіологічна лабораторія.

                     E-mail ses_snyatin@ukr.net

     Більш детальну інформацію можна отримати по номеру телефона

068 665 22 10, завідувач мікробіологічної лабораторії Наталія Добра

 

 


Фото без опису

Інші статті

Всі статті