До відома громадян

В разі будь-якої хімічної атаки ЦПД при РНБО України радить:

1. Щільно зачинити вікна та двері, вентиляційні отвори, димоходи.

2. Заклеїти щілини у вікнах папером чи скотчем.

3. Увімкнути ТВ чи радіо для отримання вказівок.

4. Попередити близьких про небезпеку та можливу евакуацію.

У разі евакуації під час хімічної атаки:

1. Візьміть аптечку.

2. Одягніться так, щоб залишилося якомога менше відкритої шкіри.

3. Використовуйте протигази або ватно-марлеві пов’язки, змочені водою або краще 2-5% розчином питної соди (при ураженні хлором), оцтової або лимонної кислоти (при ураженні аміаком).

4. Залиште приміщення сходами.

5. Не торкайтесь на вулиці жодних предметів.

Найімовірніше можуть застосовувати зарин.

Зарин - фосфорорганічна бойова речовина (БР). На вигляд рідина без кольору і запаху, що легко випаровується і яку наш ворог потенційно може використати проти нас.

Як діє?

Впливає на нервову систему викликаючи її надмірну активацію, що супроводжується рядом симптомів починаючи від нудоти, звуження зіниць, сльозотечі, закладеності носа, сплутаності свідомості і закінчуючи судомами, зупинкою дихання та смертю.

Ефект залежить від отриманої дози.

Швидкість дії від способу потрапляння цієї гидоти до організму.

Найшвидше діє при вдиханні парів - тоді симптоми розвиваються від секунд до хвилин.

Повільніше при вживанні отруєної ним води чи потраплянні його на шкіру.

Навіть кілька мілілітрів на шкірі можуть бути смертельними.

Як розпізнати?

Снаряди начинені хімічною зброєю детонують тихіше ніж звичайні, після їхнього вибуху з'являється туман.

Що робити?

Якщо це відбулося біля вашого будинку, то негайно зачиніть вікна, двері, закрийте вентиляційні отвори і не вмикайте кондиціонер.

Якщо це відбулося в безпосередній близькості від вас на вулиці, то негайно біжіть з цього місця у напрямку проти вітру.

Якщо БР потрапила на ваш одяг, вам необхідно його негайно позбутися. Не знімайте одежу через верх, верхню одежу краще зривати і обрізати для запобігання потрапляння зарину на обличчя.

При потраплянні на шкіру - змийте великою кількістю води з милом.

При потраплянні в очі промивайте їх водою впродовж 15 хв.

Оптимальними для переховування під час хімічної атаки є верхні поверхи будівель, оскільки зарин важчий за повітря.

У випадку появи симптомів отруєння кваліфікована медична допомога є незамінною, тому необхідно викликати швидку і по можливості максимально швидко транспортувати потерпілого в лікувальний заклад.