Чому потрібно зробити щеплення проти грипу і як пройти вакцинацію?

Грип — це високозаразне вірусне захворювання, яке щорічно забирає 300–500 тисяч людських життів у всьому світі.

Він передається повітряно-краплинним, повітряно-пиловим шляхом - під час розмови, кашлю, чхання, якщо хвора на грип людина перебуває біля вас на відстані близько 2 м. Вона несе небезпеку для оточення у плані зараження протягом усього періоду прояву симптомів захворювання (це у середньому приблизно 7 днів). Серед ускладнень грипу – пневмонія, яка може навіть призвести до смерті. Також нерідко розвивається серцева недостатність.

Грип має симптоми, подібні до ознак інших гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), але набагато небезпечніший. За перших симптомів звертайтеся до лікаря. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.

Як запобігти зараженню:

·        уникайте місць великого скупчення людей;

·        ретельно й часто мийте руки з милом; якщо немає доступу до води, використовуйте антисептик;

·        прикривайте носа й рота під час чхання чи кашлю одноразовою серветкою, одразу після використання викиньте її;

·        уникайте близького контакту з особами, які мають прояви грипозної інфекції;

·        регулярно провітрюйте приміщення;

·        не торкайтеся немитими руками очей, носа та рота;

·        уникайте обіймів, рукостискань та поцілунків.

Найкращий спосіб зменшити ризик захворіти на грип, попередити виникнення  серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті. – це щорічна ВАКЦИНАЦІЯ ПРОТИ ГРИПУ.

Найкращий час для щеплення — напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж усього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не послаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.

Дітям до 9 років, які не отримували щеплення від грипу раніше для формування захисту проти грипу необхідно отримати 2 дози з інтервалом у 4 тижні. Усім іншим  – 1 дозу кожного року. Після щеплення імунітет до захворювання формується протягом 2-3 тижнів.

Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей запобігти смертельним наслідкам хвороби.

До груп ризику належать:

• люди віком 60 років і старше;
  • діти від 6 міс;
  • вагітні жінки;
  • люди з хронічними захворюваннями;
  • люди з професійної групи ризику (лікарі, вчителі, військові, продавці тощо).

У зв’язку з постійними антигенними змінами вірусу грипу, Всесвітня організація охорони здоровя щорічно оновлює свої рекомендації щодо складу вакцини. Станом на сьогодні, ВООЗ вже оприлюднила відповідні результати, особливих відмінностей від саме минулого періоду не очікується: це будуть віруси грипу типу А й В. Насправді, за попередніми прогнозами, не очікується, що це буде якийсь сезон особливої тяжкості.

Вже зараз на приватному ринку в аптеках українці можуть придбати такі вакцини:

• ДЖІСІ ФЛЮ, Південна Корея;
  • ВАКСІГРИП ТЕТРА, Франція.

Це означає, що ці вакцини пройшли реєстрацію та безпечні до використання!

Зверніться до свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Лікар огляне вас, визначить, чи немає протипоказань, а також надасть поради щодо транспотування вакцини, адже вона вимагає збереження холодового ланцюга

Подбайте про своє здоровя - вакцинуйтеся від грипу!

Підготувала лікар-епідеміолог

Снятинського відділу

Коломийського районного відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                                         Олександра Томашовська